Merhaba 2023

MERHABA 2023!

DEKORASYON VE TASARIMDA YENİ YIL RENKLERİ

Her sene olduğu gibi, bazen zorlu, bazen de güzelliklerle geçen bir yılı daha geride bırakıyoruz. Yeni yıl ise her anlamda yeni renkleriyle geliyor! Her yıl sonu, öncü renk firmaları tüm tasarım dünyasını etkileyecek yılın rengini açıklıyor ve tasarımcılara sunuyor. Grafik tasarımdan moda sektörüne, iç mimariden endüstriyel tasarıma tüm tasarımcıları ilgilendirecek bu renklere göz atarak yeni yılı karşılamak ve bu renkleri nasıl kullanabileceğimize dair fikir edinmek için doğru adrestesiniz.

“FUŞYA” – VİVA MAGENTA

Hepimizin çok iyi bildiği ve renk endüstrisinin ilk isimlerinden Pantone Renk Enstitüsü, bu seneki yılın rengini “Viva Magenta” olarak açıkladı. CMYK renk modelindeki M’nin temsil ettiği bu renk, bilindiği gibi sıcak bir pembe tonudur ve mavi ile kırmızı ışığın eşit karışımından oluşur. “Galibarda” ve “Fuşya” gibi isimleri de olan Magenta, ilk bakışta fazlasıyla enerjik ve cesur bir renk. Pantone Baş Yönetmeni  Leatrice Eiseman’ın Viva Magenta için açıklaması ise şöyle:

“Bu teknoloji çağında, doğadan ve gerçek olandan ilham almaya çalışıyoruz. PANTONE 18-1750 Viva Magenta, kırmızı renk ailesinden gelir ve doğal boya ailesine ait en değerli boyalardan biri. Aynı zamanda dünyanın bilinen en güçlü ve en parlak boyalarından biri olan kokineal kırmızısından ilham alır.

Kökeni çok eskiye dayanan PANTONE 18-1750 Viva Magenta, bizi asıl konuya yeniden bağlar. Doğanın güçlerini çağıran PANTONE 18-1750 Viva Magenta, içsel gücümüzü geliştirmemize yardımcı olarak ruhumuzu canlandırır.”

Tüm dünyayı sarsan zorlu pandemi sürecinin kısıtlamalarını yavaş da olsa geride bıraktığımız ve normale dönmeye çalıştığımız bu dönemde, gördüğümüz kadarıyla Pantone da tam olarak bu durumu ve hislerimizi ele alarak aslolanı vurgulamaya çalışıyor. Pandemi dönemi hepimizi özümüzü sorgulamaya yöneltirken aynı zamanda doğa ile kopan bağımızın aslında ne kadar zorlayıcı olduğunu gösterdi. Tüm bu süreçlerin sonunda; temel renklerden olan Magenta, farkındalığımızı ve doğaya dönüş çabamızı sembolize ediyor; ancak anlamı sadece bununla sınırlı değil. Magenta o kadar doygun ve canlı bir renk ki, bir taraftan adeta yapay bir renkmiş hissi veriyor ve dikkati üzerine çekiyor. Bu gibi nedenlerden dolayı da Metaverse başta olmak üzere dijital evrende de sıkça kullanılıyor. Doğanın bir parçası olduğumuz gibi, dijital dünyanın da “gerçekliklerimizden” biri olduğu günümüz dünyasında, Viva Magenta ile bu anlamda da bir bağlantı kurmak, yılın rengi seçimini oldukça akıllı kılıyor.

Gelelim tasarım anlamında bu cesur rengi nasıl kullanacağımıza.. Kabul edelim ki özellikle dekorasyonda kullanması oldukça zorlu ve riskli, bir o kadar da güçlü bir renk. Tabii ki kullanım şekli mekâna göre değişkenlik gösterir; ancak Pantone cesur bir tasarımcının, yılın rengi Magentayı tüm enerjisiyle kadife bir koltukta ya da lake bir duvar panelinde kullanabileceğini söylüyor. Tabii ki bu tarz dekorasyon parçaları sıkça değişen ürünler olmadığından, gerçekten beğenseniz bile satın almak ya da evinizin genel dekorasyon tarzıyla uyum yakalamak sizin için zor olabilir. Ancak yine de magentayı kullanmak ve trendi yakalamak isteyenler için şık bir puf, kırlentler, magenta rengini içeren dekoratif objeler ya da aydınlatma ürünleri alternatif seçimler olacaktır. Unutmayın, magenta rengini içeren bir çok çiçek mevcut ve böyle bir seçeneğiniz de var. 😊 Kendinizi şımartıp alacağınız çiçeği antrenizde ya da yaşam alanınızda konumlandırarak yılın renginin keyfini güzel çiçek kokuları eşliğinde çıkarabilirsiniz.     

Viva Magenta seçimi ile başlayarak görüyoruz ki, bu senenin renk trendlerinde doğaya dönüş teması ve doğadan gelen renkler var. Öngörülen diğer renklere baktığımızda yine doğal renklerin huzur verici tonlarıyla karşılaşıyoruz diyebiliriz. Beyaz ve griler yerini toprak tonlarına bırakıyor, renkler hem nötrleşirken hem sıcak tonlara kayıyor.

“PASTEL LAVANTA” -REDEND POINT-

Bir diğer bilinen boya markalarından Sherwin-Williams’ın yılın rengi olarak gösterdiği renk ise “Redend Point” ismini verdikleri, pastel ama sıcak bir ton olan lavanta rengi. Nötr tonlardan biraz daha renkli ancak pembe tonlarının canlılığından uzak bu renk, toprak tonları dendiğinde aklımıza ilk gelen tonlara güzel bir alternatif oluşturuyor.  Beyaz ile son derece güzel eşleşen bu renk, ahşap tonları ile de sakin ve çok yönlü bir uyum sergiliyor.

Tatlı bir allık tonu gibi olan bu renk, evinizin girişinde bir duvarda, okuma köşenizde, tekstil ürünlerinde kullanmak için oldukça uygun. Ancak her boyada olduğu gibi doğru tonu bulmak oldukça önemli. Duvarınıza kullanmak istiyorsanız boya seçiminizi doğru ışıkta yaptığınıza emin olduktan sonra, muhakkak duvarda deneme yapın. Tabii bu tavsiye aslında her renk için geçerli, ancak bunun gibi spesifik renk tonlarında daha büyük önem arz ediyor. Özellikle meşe tonları ile havalı duruşu sıcak bir dokunuş ile tamamlanan Redend Point rengini yatak odanızda kullanacaksanız Demontha gardrop ve komodinlere göz atmalısınız!

“SICAK BEJ” -WARM BEIGE-

Bolca göreceğimiz diğer renk ise “sıcak bej”. Taş ve toprak tonlarına atıfta bulunan bej, doğru tonu kullanıldığında hem sakin, hem de enerjik hissettiren bir renk. Dekorasyonunuzda bu tonu çeşitli dokularla birleştirerek kullanmak, mekanda derinlik yakalamak için son derece kolay ve efektif bir yol.  Canlı ve baskın renkler, en çok zaman geçirdiğimiz salonlarda uzun vadede sıkıcı olabilir, bej bu konuda çok ideal. Diğer renkler ile rahatça uyum yakalayabilmesiyle kolaylık sağlıyor ve “alt ton” görevi görüyor. İster koyu ahşap rengiyle ayakları yere basan bir dekorasyon stili, ister açık renk mobilyalarla daha bohem ve İskandinav bir hava. Demontha’nın yaşam alanlarınız için tasarlanan kayın sehpaları, kitaplıkları ve daha birçok alternatif bej tonlarında dekorasyonunuz için güzel mobilya seçimi olabilir.

“ADAÇAYI YEŞİLİ” -SAGE GREEN-

Yeşil, hiçbir zaman havasını kaybetmeyen bir renk. Sektöre hakim renk uzmanlarına göre 2023’te göreceğimiz diğer renklerden biri de yeşilin yumuşak tonları gibi duruyor. Bej tonları ile harika uyum sergileyen yeşil, belki de doğal tonlar dediğimizde aklımıza ilk gelen renk. Yeşilin gri ile kırılmış bir tonu olan bu yeşil, özellikle yatak odalarında istediğiniz sakinleştirici hissi verebilmek için gerçekten güzel ve etkileyici bir seçim olacaktır. Aynı zamanda mutfakta bir duvarınız ya da mutfak dolaplarınız, hatta banyolarda seramik rengi. Yeşili her mekanda kullanmanız mümkün.

 

Özetlemek gerekirse, trend renk öneri ve öngörülerinin hemen hepsinde doğal olanı mekanlarımıza taşıma fikri ile gelen toprak tonları var. Zaten belki de çoğumuz bu tonlardan hoşlanıyoruz; çünkü doğal olanı seviyoruz ve artık bunu her konuda daha fazla önemsiyoruz. Aynı zamanda renklerin duyular ve duygularımız üzerindeki gücünü hepimiz çok iyi biliyoruz. Yeni yıl, zamanımızın büyük kısmını geçirdiğimiz evlerimizde sevdiğimiz renkleri kullanıp biraz yenilenerek değişiklikler yapmak için harika bir sebep. Trendi takip etmek iyi hissettirebilir, ama yine de önemli olan her zaman olduğu gibi sizin ne sevdiğiniz. Sizin eviniz, sizin kararınız! :) Favori renginizde bir kutu boya ile renklendireceğiniz antreniz ya da balkon duvarınız, sevmediğiniz eşyaları elden çıkararak sevdiğiniz renklerde alacağınız dekoratif objeler, kırlentler, hatta bazen sadece bir çiçek.. Bazen ufak değişiklikler beklediğinizden daha fazla mutlu edebilir. Denemekte çok fayda var, mutlu yıllar!

Canan PERVİS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir